Yule

14. září 2007 v 15:15 | Světlana |  Keltové
Svátky Yule jsou jedním z nejstarších a nejrozsířenějších sabatů. Do keltského kalendáře se dostal až poté, co je zavedli útoční seveřanéVelká část tradic, které se k tomuto svátku pojí, jsou ještě starší, pocházejí z římských oslav Saturnalií, kdy bůh Slunce odcházel na onen svět.

Tyto svátky se slaví již tradičně v době zimního slunovratu, kdy je den nejkratší a konají se na počest znovuzrození Boha Slunce. Od tohoto dne až do letního slunovratu slunce sílí. Je to čas uctívání Bohyně - panny a sledování zápasu mezi Králem cesmíny, bohem roku uplývajícího a Králem dubu, bohem roku nastupujícího.
V době V době slunovratu je slunce nejníže. Vánoční svátky by tedy měly být svátky světla, aby se tak přivolal návrat slunce, neboli božího syna. Naplňte proto své domovy světlem dvíček a přivítejte děťátko Boží.
Datum oslavy - přibližně 21 prosince, v den zimního slunovratu
Jiné názvy svátku - Alban Arthuran, gehul (Sasho), Mäul (Woles), zimní slunovrat, vánoce
Keltská božstva spojovaná s tímto svátkem - Mabon, Cernuunnos, Bohyně - panny, Trojjediná Bohyně, nově zrození Bohové, králové dubu a cesmíny
Zvyky - příprava a pálení polínka, líbání pod jmelím, zvonění zvonečkem, roztáčení kola
Symboly - vánoční polínko, borovicové větve, jelení parohy (symbol zimního pána), jmelí, věčně zelené stromy, vánoční stromečel, cesmína a břečťan
Tradiční pálená kadidla - cedr, nové koření, borovice, rozmarýn
Pokrmy, jimiž lze svátek světit - bílé víno, bílé koláče, hořké byliny, pokrmy z máty
Doba přechodu do další fáze ročního cyklu - úsvit
//<![CDATA[ //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.