Tříděný odpad

13. září 2007 v 20:36 | Světlana |  Referáty

Plasty

Rozsáhlý sortiment plastů, které se dnes vyrábějí a používají, předurčuje také širokou paletu výrobků, které se z nich dají vyrábět po jejich recyklaci.
Plastové materiály, což jsou většinou láhve a jiné druhy obalů, jsou nejprve roztříděny na hodnotné a méně hodnotné, a jsou z nich odstraněny škodlivé látky. Zde záleží na tom, k jakému dalšímu účelu se ten který plastový odpad recykluje. Zpevňující, pojicí a rovněž vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám odolné složky (které se podle potřeby do recyklované hmoty ještě také přidávají) jsou zapotřebí např. pro nové vyráběné střešní tašky, palety, protihlukové stěny kolem silnic a také třeba zahradní nábytek.

Hlavní druhy plastů a možnosti jejich využití:
- PET-polyetylentereftalát - používá se jako prvotní surovina pro výrobu lahví na jednorázové i vícenásobné použití. Recykluje se pak tím způsobem, že řádně očištěné láhve se slisují a rozemelou, jsou zahřáty na potom je takto vzniklá hmota rozřezána na vlákna. Ta se potom používají např. jako zateplující výplň do spacích pytlů anebo bund, a rovněž se přidávají do koberců, trvanlivých tkanin, do svetrů a do různých sportovních výrobků.

- LDPE-Low Density Polyethylen - polyetylén s nízkou hustotou. Jako prvotní materiál se používá k výrobě nejrůznějších druhů fólií a výrobků fóliového charakteru jako jsou např. umělohmotné tašky, pytle a paletové obaly, a jako druhotný materiál po recyklaci de fakto rovněž k těmto účelům, ale navíc také jako příměs při výrobě trubek, žlabů, desek, věder, necek, nádob atd.

- HDPE - (High Density Polyethylen) - polyetylén s vysokou hustotou - používá se jako primární surovina i jako recyklovaná druhotná surovina k výrobě nádob a kontejnerů určených pro mycí a čisticí prostředky jako jsou vědra, kanystry, láhve, nádrže, sudy, kontejnery.

- Polystyrol a polypropylén - ty se používají v jako prvotní surovina pro výrobu kelímků pro jogurty a jiné mléčné výrobky a pro kečupové láhve. Po recyklaci pak slouží pro výrobu kancelářských potřeb, květináčů a květníků, ale také k výrobě součástek pro elektroprůmysl, pro automobily, apod.

Papír

Papírové odpady, které odložíte do speciálního modrého kontejneru jsou z mnoha různých druhů papírů. Z jiného papíru jsou noviny, z úplně jiného je krabice od televize. Každý druh papíru se také jinak zpracovává. Proto je potřeba sběrový papír dotřídit na jednotlivé druhy. Na dotřiďovaní lince je pás, po kterém se směs papíru pohybuje a pracovníci podél pásu z něj vybírají jednotlivé druhy papíru, někdy z něj musí vybírat i odpadky, které tam naházejí nezodpovědní občané. Dotříděný papír se lisuje do balíků a odváží ke zpracování do papíren. Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru, stejně jako když se vyrábí ze dřeva, přidává se do směsi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat asi pětkrát až sedmkrát. Výrobky z recyklovaného papíru jsou například: novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír apod.

Kartony nebo těžší papíry se mohou využít na výrobu průmyslových vláken pro výrobu sádrokartonu nebo stabilizačních pojiv do betonových výrobků. Dalším využitím papírových vláken je jejich použití jako přísady do asfaltových povrchů při výstavbě dálnic, silnic a například na stanice autobusů proti vyjíždění kolejí. Lehčí noviny, časopisy a telefonní seznamy se mohou využít na výrobu tepelné a zvukové izolace, nebo jako deskový izolační materiál.

Sklo

Při výrobě bílého skla se nikdy nesmí dostat do pece sklo barevné. Navíc se tam nesmí dostat žádná jiná nečistota, kov, keramika, porcelán atd.
Skleněné odpady ze zelených kontejnerů se nejprve předtřiďují a ručně jsou z nich odstraněny největší kusy nečistot. Poté střepy putují na speciální automatickou linku, kde vše řídí počítač a zajistí čistotu a vytříděného skla. Barevné nebo čiré sklo se odváží ke zpracování do skláren.

Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Nejčastěji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo a jiné skleněné výrobky. Ušetří se při tom mnoho energie a surovin, přičemž sklo se dá takto používat vlastně donekonečna.

Kov

Kovové odpady ze sběren druhotných surovin či sběrných dvorů putují do hutí, kde přetaví. Potraviny a barvy, které v nich zbyly, shoří při teplotě až 1700 °C. Kov se roztaví a znovu zpracovává.

Z některých plechovek tak vznikne znovu stejný výrobek, nebo třeba různé odlitky, tyče a desky.

Nápojové kartony

Nápojové kartony je možné recyklovat dvěma způsoby:

V papírnách - papír tvoří většinu tohoto obalu, takže je možné ho zpracovávat stejně jako starý papír. Zbytky hliníkových a plastových folií, kterými je obal potažen se při procesu zpracování od papíru oddělí a lze je využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody či dále zpracovat na palety apod.

Na speciální lince - nápojové kartony se rozdrtí a drť se za tepla lisuje do desek, které je možné použít např. jako stavební izolace. Taková linka funguje také v ČR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.