Tekoucí voda

13. září 2007 v 20:39 | Světlana |  Referáty
Voda tekoucí
Členění toku
Vodní tok se dělí pramen, horní tok, střední tok, dolní tok a vyústění. Jednotlivé části se od sebe liší především obsahem živin a kyslíku. Na to je úzce navázán výskyt rybích druhů. Platí takováto zásada: Pramen je bez živin zato s vysokým obsahem kyslíku. Postupně voda ztrácí kyslík a narůstá obsah živin.

Voda stojatá
Do vody stojaté řadíme rybníky a jezera, drobné vody, bažiny, slatiny, tůňky, rašeliniště. Odlišnost vody stojaté od tekoucí je jasná je zde omezenější cirkulace vody, a místo horizontálního charakteru převládá důležitost vertikálního jevu. V jednotlivých vrstvách se značně liší základní vodní charakteristika (obsah kyslíku, množství světla, teplota, organismy apod.)
Obsah kyslíku: největší obsah kyslíku najdeme ve vodních nádržích u přítoku a u hladiny. Čím jdeme níže tím méně je zde kyslíku. Záleží na velikosti nádrže zda a jak moc se zde tento jev projeví.
Množství světla: je limitujícím faktorem pro výskyt vodních rostlin a fytoplanktonu.
Teplota : teplota vody ovlivňuje rozmanitost a početnost organismů. U stojatých nádržích je výrazný jev tzv. anomálie vody, tzn.: voda má největší hustotu při 4°C což umožňuje organismům přežívat u dna zimní období.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 já | 10. května 2010 v 13:45 | Reagovat

to je dobrýýýý..

2 too jááá too jááá | 10. května 2010 v 13:45 | Reagovat

máš to docela hustý na blog....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.