Samhain

14. září 2007 v 14:59 | Světlana |  Keltové
Samhaon je keltský Svátek zesnulých a noc Divokého lovu. Od soumraku do rozbřesku je závoj dělící tento svět od Onoho světa netenčí z celého roku. Je to rovněž doba, kdy duše mrtvých putují po zemi, navštěvují přátele a rodinu a přidávají se ke slavícím společnostem. Pro tyto ppocestné by jste měli odložit nějáké jídlo a pití a a v okně zapálit svíčku, aby vaši milovaní trefili domů. Kromě toho, že označuje koneč žní, je Samhain také Novým rokem Keltů a nejdůležitělším svátkem z celého pomyslného kola ročního cyklu. V tuto noc starý Bůh umírá a navrací se do země zemřelých, aby zde čekal na své znovuzrození v čase vánočním. Bohyně zahájí truchlení za svého syna a druha a svět se zahalí do temnoty a šedi. V tuto dobu jsme pod egidou cailleach, t.j. Bohyně - stařeny.

Rituály prováděné v době Samhainu se všechny nějákým způsobem váží k zesnulým a jelokož hranice mezi objema světy je v tuto dobu nejnepatrnější. nastává pravý čas pro nejrůznější věštby. Mnoho Keltů - pohanů i křesťanů navštěvuje v tuto dobu hřbitovy. Oslavy se konají na památku těch, kteří už z tohoto světa odešli, a také jako jakési potvrzení pokračování života. Je to čas zavržení starývh ideálů a vlivů, čas navštěvování starších členů rodiny i čas rozjímání o sobě samém. Při vašich o slavách by jste kromě jí del připravovaných v době žní měli připravit také ta, která byla oblíbenými jídly osob z okruhu vašich přátel či příbuzných, které chcete v tento den uctít.
Datum oslavy - 31. října
Jiné názvy svátku - Halloween, Hallowmas, Samana, Samonios, Samhuin, Všech svatých, Noc předků, Svátek zesnulých, Listopadová noc, Calangaef
Keltská božstva spojovaná s tímto svátkem - Ceridwen, Gwyn ap, Nudd , obětní/umírající Bohové, Bohyně - stařeny
Zvyky - oslavné hranice, hry s jablky, výroba kostýmů, rozdělávání ohně, šprýmování, vyřezávání dýní, "němá večeře" (k jídlu se přizvou i zemřelí a jí se v tichosti)
Symboly - strašidélka z dýní, převleky, otýpky z kukuřicných slupek, jedovaté byliny, umrlčí lebky, černé kočky, pálení žoků
Tradiční pálená kadidla - jablko, máta, muškátový oříšek, otočník, šalvěj
Pokrmy, jimiž lze svátek světit - žaludy, jablka, červené maso, červené víno, kořenová a plazivá zelenina(/ tykev, brambory, pastinák, mrkev, tuřín, apod.)
Doba přechodu do další fáze ročního cyklu - půlnoc
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.